Miś, misio, misiek,  pluszak czy uszatek…

Słowo to było odmieniane tego dnia nieprzypadkowo we wszystkich możliwych konfiguracjach.  Cóż to był  za dzień niezwykły?

24 listopada już po raz 4 bydgoski oddział fundacji włączył się w obchody Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia, który zainicjowany został w 2002 roku, czyli w setną rocznicę powstania tej niezwykłej i mającej wielką moc zabawki.

Ale od początku. Przez cały ostatni miesiąc mieliśmy okazję zbierać  wszelakiej maści pluszaki, przybory plastyczne oraz książki, które docierały do nas z najdalszych zakątków województwa.  Do akcji włączały się szkoły, przedszkola, małe i duże firmy oraz osoby prywatne.  Z dnia na dzień liczba darów wzrastała lawinowo, co wywoływało coraz większy uśmiech na naszych twarzach.  Z upływającym czasem narastała mobilizacja, aż nadszedł kulminacyjny, długo wyczekiwany dzień… TEN  DZIEŃ.

W piątek, w przeddzień święta, wybraliśmy się do dwóch bydgoskich szpitali. Godzina 13:00 była godziną W. Od niej zaczęliśmy podbój Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. A. Jurasza. Dzięki uprzejmości Centrum Zabaw Rodzinnych – Family Park, mieliśmy możliwość przebrać się w stroje z bajek, w tym za wielkiego niedźwiedzia, który od lat stanowi największą atrakcję tego dnia.  Odwiedziliśmy największy oddział dziecięcy szpitala – odział onkologiczny, chirurgii dziecięcej, a także rehabilitacyjny. Wszędzie, gdzie się pojawiliśmy, stanowiliśmy wielkie poruszenie wśród starszych, jak i młodszych pacjentów oraz osób odwiedzających. Poza możliwością wyboru pluszaka, dzieci miały możliwość zrobienia sobie z nami (głównie z Dużym Misiem) zdjęcia oraz przytulenia Go. Przez większość czasu towarzyszyła nam kamera TVP Bydgoszcz, nasza wolontariuszka Dorota, która jest fotografem oraz zaprzyjaźniona dziennikarka Radia PiK, dzięki czemu słychać było o nas w lokalnych mediach.

Godzina 17 natomiast rozpoczynała podbój Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego. Tutaj historia się powtarza – gdziekolwiek się pojawiliśmy, wywoływaliśmy wielkie poruszenie oraz wielki uśmiech u wszystkich, których spotkaliśmy. Przytulania i fotografowania nie było końca. Niejednokrotnie zamienialiśmy łzy na śmiech, smutek na radość, konsternację na zabawę. Piękno tego wydarzenia odzwierciedlają  podziękowania, które otrzymaliśmy następnego dnia od mamy jednej z pacjentek szpitala:

Witam serdecznie,

Jestem mamą trzyletniej dziewczynki, która kilka dni temu trafiła do szpitala im. A. Jurasza w Bydgoszczy. Córeczka miała ostrą reakcję alergiczną i była to jej pierwsza (i oby ostatnia) wizyta w szpitalu, pierwsze zastrzyki, zakładanie wenflonu, stres, ból (bolesna wysypka na całym ciele, obrzęki). Cały czas płakała, mówiła że chce wrócić do domu. Wróciłam do domu bo mamy jeszcze młodszego synka, z córeczką został mąż. Cały czas się martwiłam, nawet płakałam i kiedy poszłam ją odwiedzić przybiegła do mnie z uśmiechem na twarzy tuląc pluszowego misia. Mąż pokazał mi zdjęcie opuchniętej, posiniaczonej córeczki tulącej ogromnego misia (z którym nawet rozmawiała) i uśmiechającej się do zdjęcia razem z innym chorym chłopcem. Popłakałam się ze wzruszenia. To co robicie jest naprawdę cudowne i proszę przekazać wszystkim wolontariuszom z Bydgoszczy, a najlepiej też z innych miast, że taki mały gest a jednak tym małym pacjentom daje ogrom radości!

Obiecujemy że w przyszłym roku dorzucamy misie do Waszej cudownej akcji.
Proszę tylko podać namiary gdzie można misie zostawić.

Pozdrawiam Was wszystkich i z całego serca dziękujemy!

Liwia z rodzinką

Jak widać po powyższym przykładzie – warto wyczekiwać cały rok na ten niezwykły dzień. Cały wkład w przygotowanie wydarzenia zostaje zwrócony po wielokroć, a przeżycie go stanowi jeden z najpiękniejszych momentów w  roku.   Uśmiech przynajmniej u jednego dziecka wart jest każdej pracy oraz przynosi motywacje do dalszej bezinteresownej działalności w fundacji oraz uświadamia nam, że codzienne trudności, choć na chwilę,  gdzieś znikają, a ich waga drastycznie maleje.

Na koniec chcielibyśmy szczególnie podziękować:

Centrum Zabaw Rodzinnych Family Park – za wypożyczenie strojów;

TVP Bydgoszcz – za wspaniałą relację tego dnia w telewizji;

Radiu PiK – za równie wspaniałą audycję;

Dyrekcji Szpitala Uniwersyteckiego oraz Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego – za umożliwienie nam wstępu na tereny szpitali.

Podziękowania ślemy również wszystkim darczyńcom:

Przedszkole Samorządowe „Niezapominajka” w Serocku
Przedszkole Samorządowe w Pruszczu
Akademia Przedszkolna w Osielsku
Szkoła Podstawowa im. Władysława Sikorskiego w Parchaniu
Szkoła Podstawowa nr 38 w Bydgoszczy – odebrać wtorek, środa
Klinika Clinic Ferm w Bydgoszczy
Prywatny żłobek „Bajka” w Gniewkowie
Przedszkole Samorządowe nr 3 im. Ewy Lewańskiej w Kruszwicy
Szkoła Podstawowa im. Juliusza Verne’a w Białych Błotach
Zespół Szkół Budowlanych w Bydgoszczy –
Szkoła Podstawowa im. Marii Patyk w Sławsku Wielkim
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Bolesława Krzywoustego w Wolinie
Klub Sportowy Pałac Bydgoszczy
Frigo Logistics w Żninie
Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Zbigniewa Ryża w Racicach
Akademia Innowacyjnej Edukacji, Szybki Angielski w Bydgoszczy
ZSS SP Zespół Wychowania Przedszkolnego w Rościszewie
Szkoła Podstawowa w Niemczu
Firma Metalkas w Bydgoszczy

Dzięki Państwa pomocy dzień ten nie mógłby by mieć miejsca. Wszystkie dziecięce uśmiechy to przede wszystkim Państwa zasługa.