“Niech każdy się dowie jak dbać o zdrowie!” – właśnie to hasło przewodniczyło zorganizowanemu w piątek 18 maja w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 im. Obrońców Westerplatte w Opolu Ogólnopolskiemu Dniu Marzeń. Inicjatywa mająca swój początek przed laty w skromnym marzeniu o przebadaniu kolegów i koleżanek Marzyciela, teraz jest coroczną akcją prowadzoną w całej Polsce przez wolontariuszy Fundacji Mam Marzenie, aby promować szeroko pojętąprofilaktykę zdrowotną.

W tym roku, jako oddział opolski, zawitaliśmy w progach jednej z podstawówek. Dzieciaki, podzielone na grupy, po kolei poznawały różnorodne sposoby dbania o zdrowie. Na pierwszym stoisku poznawały zasady zdrowego odżywiania się, w tym najważniejsze składniki odżywcze, a także rolę witamin, jaką odgrywają w naszej diecie. Chwilę później dowiedziały się jak skutecznie szczotkować zęby oraz jak zapobiegać ich niszczeniu się. Na trzecim stoisku przypomniały sobie podstawowe zasady przeprowadzania resuscytacji krążeniowo-oddechowej, którą później ćwiczyły na fantomach. Poznały również zróżnicowane technikibandażowania, oraz wiązania chusty trójkątnej. Na ostatnim stanowisku aby skutecznie utrwalić nabytą wiedzę, dzieci uczestniczyły w wielu grach i zagadkach związanych z profilaktyką zdrowotną, zdrowym odżywianiem się i udzieleniem pierwszej pomocy przedmedycznej.

Gdy spotkanie dobiegało końca, nagrodziliśmy najbardziej aktywnych i zaangażowanych uczestników. Całą akcje zwieńczył doktor pediatra KazimierzKarpowicz, przeprowadzając krótki wykład pomagający usystematyzować nabytą w ciągu całego dnia wiedzę.

Dziękujemy panu doktorowi Kazimierzowi Karpowiczowi za świetnie przeprowadzony wykład, Annie Świderskiej, Beacie Miłoś i Magdalenie Klein za pomoc przy stoiskach, oraz zaangażowanym wolontariuszom z PSP nr 1 w Opolu za pomoc w organizacji całego przedsięwzięcia. Dziękujemy za pokazanie siły marzeń!