Powstała nowa bajka terapeutyczna dla dzieci z chorobami nowotworowymi!

Fundacja Zaczytani.org oraz polski oddział firmy Amazon realizują wspólnie kolejny program społeczny. Tym razem wspierają młodych pacjentów w ramach Miesiąca Świadomości Nowotworów u Dzieci.

W Polsce wśród dzieci i młodzieży co roku odnotowuje się 1100–1200 nowych zachorowań na nowotwór. Choć jest to rzadka choroba, nadal stanowi drugą co do częstości przyczynę zgonów. Wrzesień jest Miesiącem Świadomości Nowotworów u Dzieci, dlatego właśnie teraz ma premierę nowa bajka terapeutyczna dla małych pacjentów chorych onkologicznie: „Myszka Marcelina” autorstwa Justyny Piecyk.

Bajka terapeutyczna

„Myszka Marcelina” to bajka terapeutyczna przeznaczona dla dzieci w wieku 4-7 lat chorujących onkologicznie oraz ich rodziców i opiekunów. Powstała po to, aby wspierać pacjentów i rodziny w trudnym czasie choroby. Bajkoterapia prowadzona na bazie książki ma na celu odwrażliwianie okoliczności związanych z chorobą nowotworową oraz wsparcie w przepracowywaniu emocji pojawiających się w okresie leczenia.

Oprócz treści bajki w publikacji znajdują się treści merytoryczne przeznaczone dla rodziców i opiekunów, które ułatwiają pracę z bajką.

Fundacja Zaczytani.org posługuje się metodą bajkoterapii, która pozwala na głębsze zrozumienie czytanych opowieści, a także lepsze przyswajanie treści edukacyjnych, rozumienie emocji i budowanie relacji między czytającym a dzieckiem. W publikacji znajdują się informacje dotyczące narzędzia bajkoterapii, a także scenariusz bajkoterapii do przeprowadzenia na bazie bajki „Myszka Marcelina” w relacji opiekun – dziecko.

Autorką bajki jest Justyna Piecyk, która ma już w swoim dorobku „Bajki Uzdrawiajki” – serię bajek terapeutycznych dla dzieci chorych onkologicznie. Autorem ilustracji do bajki jest Adam Fatyga.

Wsparcie dla dzieci i opiekunów w szpitalach

Bajka „Myszka Marcelina” uzyskała pozytywną opinię Warszawskiego Centrum Psychoonkologii.

– Bajka ta może pomóc dzieciom chorym onkologicznie zyskać nie tylko wiedzę na temat leczenia, ale przede wszystkim ułatwić bezpieczne doświadczanie i nazwanie wielu trudnych emocji, które pojawiają się w trakcie procesu choroby i leczenia – mówi Marta Rusek, psychoonkolożka, psychoterapeutka, specjalistka psychologii klinicznej dzieci i młodzieży, wiceprezeska oraz współzałożycielka Warszawskiego Centrum Psychoonkologii.

W ramach wspólnej akcji społecznej Fundacja Zaczytani.org oraz firma Amazon przekażą bajkę terapeutyczną do wszystkich ośrodków onkologii dziecięcej w Polsce. Do sześciu ośrodków trafi też łącznie 500 prezentów dla małych pacjentów przygotowywanych przez pracowników Amazon w ramach kampanii Amazon Goes Gold prowadzonej corocznie na rzecz dzieci z chorobami nowotworowymi.

Do bajki terapeutycznej pracownicy Amazon wspólnie nagrali też Zaczytane Słuchowisko – bajkę w formie audiobooka dla dzieci i opiekunów, którzy na razie nie mają sił na czytanie. Wstęp do bajki nagrała aktorka Kamila Kamińska – ambasadorka Fundacji Zaczytani.org.

Zarówno bajka, jak i audiobook są dostępne w formie elektronicznej – można je bezpłatnie pobrać ze strony www.bajki.zaczytani.org.