


6 maja mieliśmy przyjemność czynnie uczestniczyć w konferencji naukowej pt. „Czy w XXI wieku potrzebny jest wolontariat?” organizowanej przez Koło Naukowe Studentów Pedagogiki Specjalnej „TRATWA” działającego przy Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.
W konferencji wzięli udział przedstawiciele KUL oraz organizacji pozarządowych działający na terenie Lublina i okolic. Wśród prelegentów znaleźli się reprezentanci Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia, Hospicjum Dobrego Samarytanina w Lublinie, Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo oraz Centrum Dobrego Wychowania, Fundacji WOLOHUB, AISEC, Stowarzyszenia Małych Braci Ubogich, Caritas, Fundacji Animatorów i Twórców Kultury TRACH oraz DKMS. Swymi wystąpieniami wydarzenie uświetnili także wykładowcy KUL oraz studenci kierunków pedagogicznych tegoż Uniwersytetu. W programie konferencji nie zabrakło miejsca również na nasz krótki wykład zatytułowany „Być (wolontariuszem), czy nie być? Oto jest pytanie…”, który przedstawiła Katarzyna Witkowska, opowiadając o wolontariacie w Fundacji Mam Marzenie.
Celem konferencji była wymiana doświadczeń i wiedzy na temat wolontariatu, podzielenie się podejmowanymi inicjatywami, a także zwiększenie świadomości i zachęta, do czynnego, bezinteresownego działania na rzecz drugiego człowieka.
Wszystkie wykłady były bardzo ciekawe i poszerzające nasze wolontariackie horyzonty. Dowiedzieliśmy się m. in., że formalnie „wolontariat” ma zaledwie 50 lat. Jednak każdy z nas zgodził się ze stwierdzeniem, że tak na prawdę zachowania zawierające się w definicji tego słowa towarzyszą ludziom od zarania dziejów.
Wspólnie i jednogłośnie odpowiedzieliśmy na pytanie zawarte w tytule konferencji: Wolontariat jest niezbędny w XXI wieku! Każdy obecny tam wolontariusz przyznał, że dając cząstkę siebie w bezinteresownych działaniach na rzecz innych, otrzymuje mimowolnie jeszcze więcej dobra, niż ofiarował.
Serdecznie dziękujemy członkom Koła Naukowego Studentów Pedagogiki Specjalnej „TRATWA” działającego przy Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II za zaproszenie na tak ważne wydarzenie.
Szczególne podziękowania kierujemy do Koordynatorek ww. Koła Naukowego – dr Moniki Nowak oraz dr hab. Ewy Domagały-Zyśk za zaufanie i umożliwienie nam opowiedzenia o naszej misji marzeń uczestnikom konferencji. Mamy nadzieję na dalszą, udaną współpracę.
Na koniec nie może obyć się bez zaproszenia do wolontariatu w Fundacji Mam Marzenie. Bo marzyć to znaczy wierzyć, że się wydarzy. Jeśli chcesz spróbować wolontariatu, nie ma lepszego miejsca, pełnego optymizmu i wiary, że wystarczy tylko mocno chcieć.
Pozdrawiamy
Wolontariusze Oddziału Lublin


