Każde dziecko ma prawo marzyć o czworonożnym przyjacielu, o uczuciu wzajemnej miłości oraz stworzeniu więzi, która może być wyjątkowa i silniejsza od innych. W Fundacji Mam Marzenie każda decyzja o adopcji zwierzęcia dla naszych podopiecznych zaczyna się właśnie od tego pragnienia. Decyzja taka wiąże się z wzięciem pełnej odpowiedzialności za istotę, która w pełni na nas polega i jest od nas zależna. Dlatego też procedura spełnienia marzenia związanego z żywym stworzeniem jest wieloetapowa i bierze w niej udział szereg dorosłych osób – odpowiedzialnych i doświadczonych w zajmowaniu się tego rodzaju sprawami.

Pierwszymi, którzy weryfikują pragnienie dziecka o posiadaniu zwierzęcia są ich rodzice, których odpowiedzialnością jest uświadomienie córce lub synowi konsekwencji tej decyzji. Dla Fundacji Mam Marzenie podstawowym warunkiem spełnienia marzenia jest zdrowie i bezpieczeństwo Podopiecznych, dlatego kolejnym etapem jest konsultacja z lekarzem. Wolontariusze Fundacji, którzy sami często są miłośnikami i opiekunami zwierząt, dobrze wiedzą, że zabranie zwierzęcia pod swój dach wiąże się z wielką odpowiedzialnością związaną z m.in.: zapewnieniem mu schronienia i zbilansowanej diety, kosztami finansowymi, odpowiednimi warunkami bytowymi w zależności od usposobienia zwierzęcia, opieki medycznej oraz poświęcenia czasu. Mając na uwadze wszystkie te czynniki, rodzice otrzymują szczegółową ankietę, opracowaną wspólnie z ekspertami. Pokrywa się ona w części z treścią ankiet adopcyjnych, z tą różnicą, że pytań jest więcej – uwzględniają też sytuację zdrowotną dziecka oraz inne czynniki związane z charakterystyką Fundacji. Wolontariusze podczas procesu realizacji marzenia są w stałym kontakcie z całą rodziną i rozmawiają z nią na temat przyszłego członka rodziny.

Jeśli na tym etapie weryfikacji nie ma żadnych zastrzeżeń i uda się pozyskać odpowiednie środki finansowe, kontaktujemy się z profesjonalnym hodowcą, który posiada konieczne zaświadczenia i uprawnienia. Właściciel hodowli, w ramach możliwie najlepszej komunikacji, także kontaktuje się z rodziną dziecka i uświadamia ich o wszystkich wymaganiach, zagrożeniach oraz sposobach pielęgnacji i odżywiania.

Dopiero wówczas Fundacja może podpisać trójstronną umowę z rodziną oraz hodowcą. Na jej podstawie możemy zakupić zwierzę, otrzymać jego rodowód wraz ze wszystkimi potrzebnymi dokumentami, a także gwarancję dobrego stanu zdrowia. Natomiast rodzina Podopiecznego zapewnia, że będzie się sumiennie opiekowała nowym członkiem rodziny. Mamy pełną świadomość, iż zwierzę domowe to nie prezent niespodzianka, na który rodzina nie jest przygotowana. Każdy z naszych wolontariuszy jest człowiekiem odpowiedzialnym i wrażliwym na krzywdę i chce, aby otaczający nas świat był lepszy. Naszą misją jest spełnianie marzeń dzieci, które często po powrocie ze szpitala potrzebują szczególnego wsparcia, miłości i towarzystwa bliskiej istoty. Ma to ogromne znaczenie w powrocie do zdrowia, łagodzi stres związany z pobytem w szpitalu i daje wielką siłę do walki z chorobą.

Zapewniamy, że tak samo jak Państwu, zależy  nam na dobru zarówno dzieci, jak i zwierząt.

Biuro prasowe Fundacji Mam Marzenie