W tym roku, z okazji obchodów ODM w Lublinie zaprosiliśmy do współpracy wielu specjalistów z instytucji związanych z ochroną zdrowia. Akcję zorganizowaliśmy w Zespole Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie, gdzie w sali gimnastycznej na szkolną młodzież czekały stanowiska informacyjne, a na każdym z nich wiele niespodzianek i warsztatów związanych z profilaktyką i edukacją zdrowotną.

Na pierwszym z nich, Pracownicy Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ przeprowadzali pomiary na przenośnym analizatorze składu ciała. Badanie to pozwala poznać wiek metaboliczny, określić poziomy tkanki tłuszczowej i masy mięśniowej. Otrzymane wyniki uczniowie mogli omówić z doradcami do spraw profilaktyki i promocji zdrowia. Na stoisku NFZ prowadzona była także edukacja w zakresie samobadania piersi na fantomach. Uczniowie mogli zapoznać się również z szeroką ofertą aplikacji mobilnych i serwisów internetowych, takich jak Akademia NFZ, Diety NFZ, Pacjent.gov. Ponadto Pracownicy NFZ przygotowali wiele materiałów edukacyjnych w zakresie zdrowego stylu życia, takich jak magazyn „Ze Zdrowiem” oraz dotyczących zdrowia psychicznego wraz z listą miejsc, w których młodzież może szukać wsparcia.

Na kolejnym stanowisku Studenci Pielęgniarstwa mierzyli ciśnienie i saturację, a Studenci Zdrowia publicznego przeprowadzali edukację zdrowotną i zaprezentowali pierwszą pomoc na fantomie, gdzie każdy z chętnych uczniów mógł nauczyć się jak prawidłowo uciskać klatkę piersiową oraz dowiedzieć się, co jest najważniejsze, kiedy konieczne będzie udzielenie pomocy przedmedycznej osobie, u której nastąpi zatrzymanie krążenia.

Tuż obok swoje stoisko przygotowali studenci z Koła Naukowego „Pasjonaci Sztuki Położniczej”. W tym miejscu dziewczęta mogły nauczyć się samobadania piersi, a chłopcy samobadania jąder na fantomach. Studenci przedstawili najważniejsze informacje dotyczące anatomii układu rozrodczego i prezentowali jak wygląda badanie cytologiczne. Przygotowali także mnóstwo materiałów edukacyjnych dotyczących profilaktyki raka szyjki macicy oraz tego, jak prawidłowo dbać o higienę naszego ciała.

W następnym kąciku zdrowia miejsce zajęła Państwowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublinie, gdzie młodzież miała okazję ocenić poprawność mycia i dezynfekcji rąk pod specjalną lampą. Ponadto uczniowie mogli skorzystać z atrakcji, którą były alko- i narkogogle – są to specjalne okulary, które imitują postrzeganie rzeczywistości po zażyciu alkoholu i narkotyków. Przedstawicielki Stacji przeprowadzały także edukację zdrowotną w zakresie chorób zakaźnych, zatruć grzybami, zagrożeń związanych ze spożywaniem napoi energetycznych czy paleniem papierosów elektronicznych.

Na naszym fundacyjnym stoisku zachęcaliśmy młodzież do zapoznania się z treścią materiałów informacyjnych. Dla dziewcząt przekazaliśmy ulotki dotyczące samobadania piersi i aplikacji pomagającej dobranie właściwego biustonosza przekazanych przez Fundację Wsparcie na starcie.

Z kolei chłopców zachęcaliśmy do edukacji w zakresie samobadania jąder, dzięki ulotkom i materiałom promocyjnym przekazanym przez Fundację Gdyński Most Nadziei. Uczniowie mieli także możliwość poczęstować się wodą, świeżymi owocami, bezcukrowymi batonami i musami, które zapewniła nam firma Lidl.

A teraz czas na słowa wdzięczności za udział w naszej akcji dla wszystkich, dzięki którym ten dzień stał się tak wyjątkowy!

Serdecznie podziękowania kierujemy do Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ:

  • dla Pana Pawła Piróga Dyrektora Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ za entuzjastyczną postawę na nasze zaproszenie i wsparcie w organizacji wydarzenia
  • dla Pani Małgorzaty Bartoszek i Pani Magdaleny Musiatowicz z Zespołu Komunikacji Społecznej i Promocji za wyjątkową oprawę medialną naszej akcji
  • dla Pani Katarzyny Słyż-Kołodziejczak Naczelnika Wydziału Obsługi Klientów i Profilaktyki za wielkie zaangażowanie i współpracę na rzecz promocji zdrowia młodzieży
  • dla Pani Aleksandry Bąk, Pani Martyny Kotiuk i Pani Marty Pachały – Specjalistkom z Wydziału Obsługi Klientów i Profilaktyki za przeprowadzenie analiz, edukację zdrowotną, wielką otwartość na szkolną młodzież i piękne uśmiechy
  • dla Pana Kamila Chwaluka z Wydziału Informatyki za wsparcie techniczne podczas naszej akcji

Pięknie dziękujemy Pani Ilonie Osadczuk i Pani Ewie Zagulskiej z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie za świetną współpracę, cenne warsztaty i wspaniały kontakt z młodzieżą.

Kłaniamy się nisko Studentom z Koła Naukowego „Pasjonaci Sztuki Położniczej” przy Zakładzie Pielęgniarstwa Położniczo-Ginekologicznego Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz Pani mgr Karolinie Landos i Pani mgr Annie Misztal za wielkie zaangażowanie w naszą akcję, otwarte serca i wspaniałe podejście do szkolnej młodzieży.

Dziękujemy Studentom kierunków Pielęgniarstwo i Zdrowie publiczne oraz Pani dr hab. n. o zdr. Annie Pacian, Profesor Uczelni i Pani dr hab. nauk o zdrowiu Annie Bednarek Profesor Uczelni z Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Lublinie za udział w naszej akcji.

Dziękujemy Fundacji Wsparcie na starcie za przekazanie ulotek dotyczących samobadania piersi oraz zachęcających do korzystania z Biustoapki, która ma na celu pomoc w dobraniu właściwego biustonosza.

Dziękujemy Fundacji „Gdyński Most Nadziei” za przekazanie materiałów edukacyjnych i ulotek promujących samobadanie jąder.

Dziękujemy Panu Michałowi Hetmanowi z TVP3 za przygotowanie wspaniałego materiału telewizyjnego o naszej akcji profilaktycznej.

Dziękujemy firmie Lidl za przekazanie wody, świeżych owoców oraz bezcukrowych batoników i musów owocowych, które stanowiły zdrową przekąskę dla uczestników naszego wydarzenia.

Serdecznie dziękujemy Dyrekcji i Nauczycielom Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie za kolejną wspaniałą współpracę na rzecz zdrowia młodzieży i pomoc techniczną w organizacji naszego wydarzenia.

A na koniec dziękujemy najważniejszym uczestnikom akcji profilaktycznej – młodzieży szkolnej, która licznie przybyła na Ogólnopolski Dzień Marzeń i chętnie korzystała z przygotowanych przez nas atrakcji i warsztatów. Mamy nadzieję, że wiedza i umiejętności, które zdobyliście podczas tego wydarzenia wykształciły w Was właściwe nawyki prozdrowotne i uświadomiły jak ważne jest dbanie o własne zdrowie każdego dnia!

Do zobaczenia za rok!

Z pozdrowieniami
Wolontariusze Oddziału Lublin