Ogólnopolski Dzień Marzeń to święto, które uwielbiamy i po raz kolejny zorganizowaliśmy je w Zespole Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie. Na uczniów czekało wiele atrakcji, a podzieliliśmy je na części tematyczne, wśród których znalazły się:

• badania profilaktyczne,

• zdrowe odżywianie,

• aktywność fizyczna,

• pierwsza pomoc,

• zdrowie psychiczne.

Zdrowie poprzez badania laboratoryjne

W tej części nasi słuchacze mieli możliwość dowiedzieć się jak dbać o swoje zdrowie poprzez profilaktyczne badania. Goście z Laboratorium DIAGNOSTYKA – Pani Kamila Kwiatkowska i Pani Angelika Fijałkowska opowiedziały o laboratoriach i punktach pobrań, zachęcając do badań profilaktycznych. Panie przygotowały także specjalne ulotki dotyczące badań oraz upominki dla naszych słuchaczy – długopisy i Kleszczkarty, które pomagają w usunięciu intruza z naszego ciała.

Jak dowiedzieliśmy się od Pań, dobrym i ciekawym pomysłem na prezent są badania profilaktyczne, np. z okazji Dnia Mamy czy Dnia Dziecka – w tych dniach można wykupić specjalne pakiety i zrobić sobie oraz bliskim najlepszy prezent – potwierdzić, że jest się zdrowym, bo przecież po to właśnie wykonujemy regularnie badania! :)

Bezpieczeństwo i pierwsza pomoc

Podczas tegorocznego ODMu gościliśmy także zespół Wolontariuszy z Polskiego Czerwonego Krzyża – Pana Pawła Romańskiego i Panią Monikę Staszewską oraz „Piotrusia” czyli fantom prezentujący nastolatka w wieku 12-14 lat. Pan Paweł zaprezentował prawidłowo wyposażoną i spakowaną apteczkę samochodową. Wyjaśnił dlaczego „gotowce”, które można kupić jako apteczki samochodowe nie spełniają swojej roli.

Pani Monika opowiedziała, a Pan Paweł zaprezentował na „Piotrusiu”, krok po kroku etapy udzielania pierwszej pomocy z resuscytacją włącznie. Udowodnił też, że koc termiczny służy nie tylko jako zabezpieczenie przed zimnem, ale doskonale spełnia się jako nosze, mogące udźwignąć spory ciężar. Podczas całej prezentacji Wolontariusze PCK angażowali młodzież do aktywnego w niej udziału. Zadawali pytania, dali możliwość reanimacji „Piotrusia” oraz przenoszenia kolegów na prowizorycznych noszach z koca termicznego.

Dzięki uprzejmości firmy Luba, wszyscy aktywnie biorący udział w prezentacji, dostali w nagrodę aloesowe chusteczki do rąk.

Zdrowie poprzez odżywianie

W tej części nasi uczestniczy mieli przyjemność wysłuchać Macieja Pokarowskiego – wykładowcę dietetyki klinicznej na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie i wielkiego pasjonata zdrowego odżywiania. Pan Maciej przygotował interesujący wykład w formie prezentacji na temat m. in.: dostosowania diety w zależności od potrzeb organizmu, suplementacji, faktów i mitów dotyczących diety i wielu innych ciekawostek dietetycznych, które z pewnością przydadzą się naszym młodym słuchaczom na lata. Pod koniec był czas na zadawanie pytań do Pana Macieja, który ochoczo i z zaangażowaniem na nie odpowiadał. Młodzież wykazała się wielką kreatywnością, dlatego rozwinęła się żywa dyskusja, co do pozytywnych spostrzeżeń odnośnie tego spotkania.

Zdrowie poprzez aktywność fizyczną

Ta część naszego ODMu odbyła się w siłowni, która znajduje się na terenie szkoły, a poprowadził ją Pan Sebastian Chudziak, specjalista ds. zdrowia i jakości życia, trener personalny, który na początku opowiedział o sobie i swojej pracy. Uczniowie dowiedzieli się, jakie są pozytywne efekty uprawiania aktywności fizycznej i jak przygotować się do wykonywania ćwiczeń. W małych grupach mieli możliwość sprawdzić także, czy wykonują je prawidłowo i stosować wskazówki przekazywane przez trenera.

Młodzież miała okazję wziąć udział w konkursie przygotowanym przez Pana Sebastiana, który polegał na jak najdłuższym utrzymaniu się na obrotowym drążku. Na zwycięzców czekały nagrody, którymi były kubki z motywującymi do zdrowego trybu życia hasłami.

Uczniowie otrzymali sporą dawkę inspiracji, żeby wprowadzić aktywność fizyczną do swoich codziennych zadań. Możliwość treningu z profesjonalnym trenerem personalnym z pewnością pomoże im odnaleźć się lepiej w obszarze sportu i poszukać najlepszej dla siebie aktywności.

Zdrowe emocje

W tej części młodzież miała okazję spotkać się z przedstawicielami Stowarzyszenia Widzących Więcej – Panią Luisą Rybaczuk i Panią Wiktorią Weiner, które podjęły ważny dla zdrowia dzisiejszej młodzieży temat jakim jest depresja, a także za cel postawiły sobie demonizację powszechnie znanej choroby oraz szerzenie świadomości na temat psychologicznych aspektów zdrowia. Jak wiemy, jego pełny wymiar to także dobrostan psychiczny. Poruszono temat uważności, inaczej zwanej minfulness’em, o której wciąż głośniej się mówi nie tylko wśród młodzieży szkół średnich. Badania pokazują, że trenowanie „uważności” przynosi znakomite efekty w walce z lękiem i zaburzeniami depresyjnymi, wzmacnia odporność psychiczną, pamięć i koncentrację oraz pomaga na nowo odnaleźć punkt odniesienia.

Współczesna młodzież przyzwyczajona jest do codzienności odbieranej w dwóch równoległych wymiarach co znacznie zwiększa podatność na depresję i stany lękowe, ponieważ mózg człowieka nie jest przystosowany do jednoczesnego przetwarzania takiej ilości bodźców jaką oferuje nam życie „tu i teraz” w nieustannym połączeniu z życiem online. Mamy nadzieję, że spotkanie z psychologami zachęci młodzież do zadbania o swoje emocje i relacje.

A teraz czas na podziękowania za współpracę podczas organizacji tegorocznego Ogólnopolskiego Dnia Marzeń w Lublinie!

• Serdecznie dziękujemy za tak ciepłe przyjęcie Dyrekcji i Nauczycielom i wszystkim Pracownikom z Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie. Bardzo dziękujemy uczniom, którzy tak chętnie i licznie uczestniczyli w przygotowanych wykładach i zadaniach.

• Dziękujemy Pani Angelice Fijałkowskiej i Pani Kamili Kwiatkowskiej z Laboratorium DIAGNOSTYKA za udział w tym pięknym dniu oraz zachęcanie do badań laboratoryjnych. https://www.facebook.com/badania.z.usmiechem

• Dziękujemy Panu Maciejowi Pokarowskiemu – Opiekunowi Koła Naukowego Dietetyki Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie za przygotowanie części dotyczącej zdrowego odżywiania. https://www.facebook.com/dietetykprzykawie

• Dziękujemy Panu Sebastianowi Chudziakowi, specjaliście ds. zdrowia i jakości życia, trenerowi personalnemu za przeprowadzenie treningu dla młodzieży. https://www.facebook.com/sebastian.chudziak.trener 

• Dziękujemy Panu Pawłowi Romańskiemu i Pani Monice Staszewskiej z Polskiego Czerwonego Krzyża za wykład na temat pierwszej pomocy oraz praktyczne zajęcia z młodzieżą. https://www.facebook.com/PolskiCzerwonyKrzyz

• Dziękujemy Pani Wiktorii Weiner i Pani Luisie Rybaczuk ze Stowarzyszenia Widzących Więcej, które przekazały dużą dawkę wiedzy o zdrowiu psychicznym. https://www.facebook.com/Stowarzyszenie.ww

• Dziękujemy firmie Luba za przekazanie chusteczek aloesowych, które stanowiły nagrody dla najaktywniejszych uczniów. https://www.facebook.com/lubanaturalnie

• Dziękujemy firmie Kwiaty balkonowe i ogrodowe za przekazanie kwiatów, które tego dnia dodatkowo upiększyły nasze fundacyjne dekoracje. https://www.facebook.com/kwiatyogrodowelublin

Ten dzień z pewnością na długo pozostanie w pamięci Uczniów, Grona Pedagogicznego Szkoły, wszystkich Prowadzących i naszej, Wolontariuszy. Do zobaczenia za rok! :)

Z pozdrowieniami,
Wolontariusze Oddziału Lublin