W tym roku Ogólnopolski Dzień Marzeń zorganizowaliśmy 6 czerwca w Zespole Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie. Na uczniów czekało wiele atrakcji, a podzieliliśmy je na trzy części tematyczne, wśród których znalazły się:

 • badania profilaktyczne,
 • zdrowe odżywianie,
 • aktywność fizyczna.

Zdrowie poprzez badania laboratoryjne i samobadanie

W tej części nasi słuchacze mieli możliwość dowiedzieć się jak dbać o swoje zdrowie poprzez profilaktyczne badania. Spotkanie rozpoczęła nasza Wolontariuszka, Katarzyna Witkowska, która z wykształcenia jest lekarzem. Kasia zaprezentowała wykład pt. „(Samo)badaj się!”, podczas którego przekazała najważniejsze informacje dotyczące profilaktyki kilku nowotworów. Młodzież dowiedziała się, jakie badania należy wykonywać regularnie (usg, cytologia) i jak kontrolować stan swojego zdrowia w domu – poprzez wykonywanie samobadania piersi, jąder.

Następnie nasi goście z Laboratorium DIAGNOSTYKA przeprowadzili prelekcję dotyczącą badań laboratoryjnych. Pani Agnieszka Chojęta przedstawiła część teoretyczną, podczas której uczniowie zdobyli wiedzę m.in. na temat tego czym są badania laboratoryjne, jak często należy je wykonywać i jak się do nich przygotować. Natomiast Panie: lek. med. Monika Kot, Karolina Kozak-Izdebska i Angelika Fijałkowska zaprezentowały młodzieży fantomy do pobierania sztucznej krwi oraz mikroskopy, dzięki czemu uczniowie mogli na własne oczy zobaczyć, w jaki sposób przeprowadzane są takie badania.

Ponadto, każdy zainteresowany uczeń otrzymał voucher na wykonanie w Laboratorium DIAGNOSTYKA bezpłatnych badań, m.in.: morfologii, oznaczenia poziomu glukozy i TSH!

Zdrowie poprzez odżywianie

Ta część ODMu była poświęcona zdrowemu odżywianiu i została przygotowana i poprowadzona przez Panią Magdalenę Jezierską ze Studenckiego Koła Naukowego Dietetyki Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, pod okiem opiekuna Koła – Pana Macieja Pokarowskiego. Uczniowie mieli możliwość wziąć udział w wykładzie na temat zdrowej redukcji zbędnych kilogramów, dowiedzieć się, jak ustalić prawidłową dla siebie masę ciała, wyliczyć swoją podstawową przemianę materii i jeżeli to konieczne, w jaki sposób zadbać o prawidłowe zredukowanie wagi. Po części teoretycznej, Pani Magdalena przygotowała dla uczniów zadania, dzięki którym w praktyce mogli wykorzystać zdobytą wiedzę.

Dzięki uprzejmości firmy Premium Rosa, uczestników pogadanki o zdrowym odżywianiu mogliśmy nagrodzić świeżo wyciskanymi sokami i ”immunity shot” podarowanymi nam przez producenta.

Zdrowie poprzez aktywność fizyczną

Ten cykl zorganizowaliśmy na sali gimnastycznej szkoły. Na początku wykład przedstawił Pan Sebastian Chudziak, specjalista ds. zdrowia i jakości życia, trener personalny. Młodzież miała okazję wysłuchać historię Pana Sebastiana i relację o Jego pierwszych kroków w sporcie. Uczniowie dowiedzieli się, jakie są pozytywne efekty uprawiania aktywności fizycznej, jak przygotować się do wykonywania ćwiczeń oraz wysłuchali faktów i mitów związanych z uprawieniem sportu. Dzięki wspaniałemu podejściu Pana Sebastiana, młodzież otrzymała sporą dawkę motywacji do wprowadzenia aktywności fizycznej do swojego życia, a przede wszystkim do znalezienia takiego rodzaju aktywności, która poza pozytywnym wpływem na zdrowie, będzie sprawiał im wiele frajdy, radości i dawał satysfakcję.

Następnie na uczniów czekała praktyczna część dotycząca aktywności fizycznej, którą poprowadził Pan Michał Pyszniak, czarny pas karate tradycyjnego, wielokrotny medalista Mistrzostw Świata, Europy i Polski. Pan Michał na wstępie opowiedział o tym, jak zaczął trenować i jak znaleźć w sobie motywację do ćwiczeń, a chwilę później zaprosił do treningu uczniów i Pana Sebastiana Chudziaka. Młodzież w ramach rozgrzewki miała możliwość poznać podstawowe ciosy nie tylko z karate, ale i samoobrony. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem wykonywali ćwiczenia i stosowali wskazówki, jakich udzielał im Pan Michał. Prawie półgodzinny trening przyniósł wiele radości zarówno tym, którzy brali w nim udział, jak i oglądającym.

A teraz czas na podziękowania na współpracę podczas organizacji tegorocznego Ogólnopolskiego Dnia Marzeń!

 • Serdecznie dziękujemy za tak ciepłe przyjęcie Dyrekcji i Nauczycielom, Pani Psycholog i wszystkim Pracownikom z Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie.
  Bardzo dziękujemy uczniom, którzy tak chętnie i licznie uczestniczyli w przygotowanych wykładach i zadaniach.
 • Dziękujemy Laboratorium DIAGNOSTYKA za przekazanie voucherów na bezpłatne badania dla młodzieży szkolnej.
 • Serdeczne podziękowania kierujemy do Pani Agnieszki Chojęty, Pani lek. med. Moniki Kot, Pani Karoliny Kozak-Izdebskiej i Pani Angeliki Fijałkowskiej z DIAGNOSTYKA S. A. za przeprowadzenie wykładu i ćwiczeń dotyczących badań laboratoryjnych.
 • Dziękujemy Pani Magdalenie Jezierskiej ze Studenckiego Koła Naukowego Dietetyki Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz Panu Maciejowi Pokarowskiemu – Opiekunowi Koła za przygotowanie i przeprowadzenie części dotyczącej zdrowego odżywiania.
 • Dziękujemy Panu Sebastianowi Chudziakowi, specjaliście ds. zdrowia i jakości życia, trenerowi personalnemu za wykład na temat aktywności fizycznej.
 • Dziękujemy Panu Michałowi Pyszniakowi, instruktorowi karate tradycyjnego za wspaniały pokaz i trening dla uczniów.
 • Dziękujemy firmie Premium Rosa za przekazanie świeżo wyciskanych soków NFC, które mogliśmy przekazać uczniom.

Ten dzień z pewnością na długo pozostanie w pamięci Uczniów, Grona Pedagogicznego Szkoły, wszystkich Prowadzących i naszej, Wolontariuszy. Do zobaczenia za rok! :)

Z pozdrowieniami,
Wolontariusze Oddziału Lublin