Jak ważne jest bycie w zgodzie ze sobą, aby móc nieść pomoc innym? Co zrobić, by to, co dajemy potrzebującym było dobre? Na te i inne pytania odpowiedzi szukali wolontariusze olsztyńskiego oddziału Fundacji Mam Marzenie, którzy w sobotę 26 listopada odbyli szkolenie w malowniczo położonej Osadzie Warmińskiej.

W Guzowym Piecu pod Olsztynem spotkali się starzy i nowi wolontariusze olsztyńskiego oddziału FMM oraz członkowie zaprzyjaźnionego stowarzyszenia Jestem Pomagam Wspieram, które organizuje akcje rejestracji honorowych dawców szpiku kostnego. Warsztaty przygotowujące do rozmów z dziećmi chorymi poprowadziła dr Izabela Sebastyańska-Targowska, licencjonowany terapeuta-praktyk Sztuki Neurolingwistycznego Programowania.

W pracy wolontariusza jest mnóstwo sytuacji, w których nie wiemy jak się zachować. Jest mnóstwo przykładów na to, że chcemy pomóc, ale nie do końca wiemy jak. Takie przypadki będą się zdarzać zawsze, bo nigdy nie znajdziemy jednej, uniwersalnej recepty jak się w

nich zachować. Dr Sebastyańska-Targowska uświadomiła uczestnikom szkolenia, że to dobry i pożądany odruch – nie wiedzieć. Brak jednoznacznego rozwiązania jest bowiem dowodem na zachowanie wrażliwości, która w pracy z osobami potrzebującymi jest po prostu podstawą.

Wielu z wolontariuszy ma bardzo osobiste motywacje do pomagania innym. Wielu chce to robić z poczucia moralnego obowiązku, inni choćby nawet z dużej ilości wolnego czasu. W tym wszystkim najważniejsze jest jednak to, by ta pomoc była szczera i prawdziwa. Szkolenie w Guzowym Piecu pokazało uczestnikom jak radzić sobie z własnymi emocjami, z własnymi ograniczeniami, ale także jak wykorzystywać i pamiętać o swoich zaletach. Silne strony dają bowiem siłę do osiagania sukcesów, także na drodze wolontariackiej.

Kilka godzin spędzonych w Osadzie Warmińskiej rozpaliło chęć działania dla dzieci chorych na choroby bezpośrednio zagrażające ich życiu, ale także przekonało uczestników, że niesiona innym pomoc musi być szczera i bezinteresowna. Dr Sebastyańska-Targowska przy pomocy innowacyjnych technik neurolingwistycznego programowania uświadomiła wolontariuszom, jak dbać o siebie, o swoje zalety, jak przekuć je

w zaangażowanie do zmian i działanie dla cudzego szczęścia.

Szkolenie w Guzowym Piecu współfinansowane było w ramach realizacji zadania publicznego przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Sponorem szkolenia byłą także firma Andersland sp. z o. o., właściciel ośrodka Osada Warmińska Natural & Spa.

Serdecznie dziękujemy!