18 września odbyła się akcja pod wspaniałą nazwą: Ogólnopolski Dzień Marzeń– we Wrocławiu po raz pierwszy, a w innych miastach Polski już po raz drugi.

Dzięki Pani Profesor Alicji Chybickiej oraz Panu Profesorowi Wojciechowi Witkiewiczowi mogliśmy tego dnia zaprosić rodziców z ich pociechami na badania profilaktyczne w dwóch szpitalach: Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym przy ul. H. Kamieńskiego 73A oraz Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej przy ul. O. Bujwida 44.

W pierwszym z nich dr n. med. Ewa Kochańska i dr n. med. Hanna Pikulska-Orłowska przy pomocy studentów z koła naukowego Akademii Medycznej przebadały 20 dzieci.

W drugim prof. dr hab. Alicja Chybicka, również w asyście studentów z koła naukowego Akademii Medycznej przebadała 18 dzieci. Wykonywano tu także badania morfologii i USG.

Wolontariusze FMM dbali o przebieg całej akcji, a zaproszeni goście uatrakcyjniali czas zarówno dzieciom i ich rodzicom, jak i pacjentom obydwu szpitali.

W holu głównym szpitala przy ul. Kamieńskiego 73A przez cały dzień studenci Akademii Medycznej prowadzili prelekcje na temat profilaktyki w zapobieganiu chorób nowotworowych. Całość koordynował zarząd szpitala, w którego skład wchodził Dyrektor Naczelny Wojewódzkiego  Szpitala Specjalistycznego prof. dr hab. Wojciech Witkiewicz, Z-ca Dyrektora ds. Pielęgniarstwa mgr Maria Dytko oraz pani Renata Tomczak. Oprócz badań przez cały czas trwania akcji po szpitalu krążyli wolontariusze z ulotkami skierowanymi do rodziców z hasłem przewodnim Zdrowie – nasze największe marzenie.

Na każdego z małych pacjentów czekał poczęstunek i mnóstwo balonów w nagrodę za odwagę i chęć sprawdzenia swojego stanu zdrowia. Panie lekarki podczas badania dzieci wypełniły ankiety, w których zawierały informację na temat stanu zdrowia pacjenta. Dzięki temu po zakończeniu ODM mogliśmy dowiedzieć się, że na szczęście żaden z obecnych tego dnia w Szpitalu małych pacjentów poważnie nie chorował. Z najczęściej wykrywanych dolegliwości okazywała się alergia i drobne, niegroźne zmiany skórne. Jednak tak naprawdę mała ilość przebadanych dzieci świadczy o tym, jak ważne jest to, aby przywrócić w szkołach badania profilaktyczne. Całość akcji zakończyła się o godzinie 17:00 ostatnim badaniem i wręczeniem podziękowań szpitalowi i jego dyrekcji za wkład i możliwość przeprowadzenia tak wspaniałej i ważnej dla każdego z nas akcji.

W Klinice przy ul. O. Bujwida 44 akcję zainaugurowała prelekcja prof. Alicji Chybickiej, podczas której zwróciła ona uwagę na to, jak ważne są badania profilaktyczne i jakie są konsekwencje diagnozowania chorób nowotworowych w ich późnym stadium.

Po części oficjalnej rodzice wraz z dziećmi przechodzili do gabinetów lekarskich na badania, a w bibliotece Kliniki rozpoczęły się atrakcje przewidziane na ten dzień. Wystąpił Zespół Tańca Irlandzkiego Ellorien, grupa OFFReason zaprezentowała swoje utwory, a następnie wokaliści uczyli chętne dzieci gry na gitarze. Nasz Marzyciel – Maciek, przyjechał aż z Wałbrzycha z koncertem przygotowanym specjalnie dla dzieci oraz wszystkich, którzy zorganizowali akcję II ODM we Wrocławiu.

Wspaniały mim przejechał przez połowę Wrocławia, aby i dzieci w Klinice mogły nie tylko obejrzeć, ale także aktywnie uczestniczyć w zabawie. O 15:00 rozpoczęło się przedstawienie Teatru Lalek, ponieważ BAJKOBUS przyjechał tego dnia specjalnie do Kliniki.

Wolontariuszki Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci malowały buzie dzieciom, ale nie tylko…Dzięki ciastom upieczonym przez samych wolontariuszy i ich rodziny nie zabrakło słodkiego poczęstunku, a Pizza Hut zadbała o treściwy posiłek w postaci pizzy. ;) Nie zabrakło również soków, które otrzymaliśmy od sieci sklepów Piotr i Paweł.

Jeszcze tego samego dnia, późnym popołudniem studenci Akademii Medycznej pojechali do Kudowy-Zdroju, aby przez następny tydzień kontynuować badania profilaktyczne najmłodszych.

Czekamy teraz na ankiety dokumentujące badania dzieci podczas II ODM w całej Polsce. Pani Profesor Alicja Chybicka opracuje je i przygotuje apel do Ministerstwa Zdrowia o przywrócenie badań profilaktycznych w szkołach.

Chcielibyśmy gorąco podziękować wszystkim, bez których nie byłoby możliwe zorganizowanie i przeprowadzenie akcji II Ogólnopolskiego Dnia Marzeń we Wrocławiu:

💚Marszałkowi Województwa Dolnośląskiego – Markowi Łapińskiemu za objęcie akcji patronatem honorowym
💚prof. dr hab. Alicji Chybickiej – kierownikowi Katedry i Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej przy ul. O. Bujwida 44 we Wrocławiu, za objęcie patronatem akcji oraz nadzorowanie badań
💚Paniom Maryli Stawnej i Agnieszce Barburskiej za nieocenioną pomoc przy organizacji i podczas trwania akcji
💚prof. dr hab. Wojciechowi Witkiewiczowi – dyrektorowi naczelnemu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy ul. H. Kamieńskiego 73A we Wrocławiu – za objęcie akcji patronatem oraz umożliwienie przeprowadzenia akcji na terenie szpitala
💚Paniom Renacie Tomczak oraz Marii Dytko za nieocenioną pomoc przy organizacji i wsparcie podczas trwania akcji
💚 dr n.med. Ewie Kochańskiej i dr n.med. Hannie Pikulskiej-Orłowskiej za przeprowadzenie badań w szpitalu przy ul. Kamieńskiego 73A
💚 Studentom wydziału lekarskiego AM we Wrocławiu należącym do koła naukowego za pomoc w badaniu dzieci
💚Katolickiemu Radiu Rodzina za patronat medialny
💚TVP Wrocław, Polskiemu Radiu Wrocław za opiekę medialną
💚sieci sklepów „Piotr i Paweł”
💚Pizzy Hut
💚Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci
💚Wrocławskiemu Teatrowi Lalek
💚Panu Radosławowi Zawalskiemu i zespołowi OFFReason
💚Panu Arkadiuszowi Bazakowi
💚Zespołowi Tańca Irlandzkiego ELLORIEN
💚Marzycielowi Maćkowi Lazarowi
💚Panu Wiesławowi Bokszowi i Drukarni Wielkoformatowej FORMATPLUS
💚Pani Magdalenie Nowickiej i PZU S.A. oraz PZU Życie S.A.