24 września 2011 r. w Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej we Wrocławiu przy ul. Bujwida 44

24 września 2011 r. w przychodni Domu Nadziei im. Jana Pawła II przy ul. Bujwida pracowały od godz. 11:00 – 17:00 2 gabinety lekarskie. Ich zadaniem było przebadanie wszystkich, zarejestrowanych wcześniej dzieci. Przeszły one badania fizykalne, a w sytuacjach tego wymagających pobierano im krew do analizy. Jeśli stan zdrowia dzieci tego wymagał, lekarze kierowali je na dodatkowe badania. „To naprawdę pożyteczny dzień” – wypowiedział się tata jednej z pociech – „Gdyby nie on, człowiek nawet nie pomyślałby o badaniach profilaktycznych.” Ta wypowiedź podsumowuje cały dzień i wcześniejsze, długotrwałe przygotowania. Oznaczały one pracę wolontariuszy, lekarzy, pielęgniarek i studentów Koła Naukowego Akademii Medycznej we Wrocławiu, którzy przybyli w sobotę do Kliniki właśnie po to, aby szerzyć ideę corocznego badania wszystkich dzieci.

W godzinach popołudniowych przybyła również Pani Prof. Alicja Chybicka, która jechała specjalnie z Warszawy, aby charytatywnie badać dzieci zgłoszone właśnie do niej.

„Jak badania?” – zapytaliśmy jedną z mam.- „Jestem zadowolona. Wszystko w porządku, ale Pani Profesor skierowała nas jeszcze do jednego specjalisty” – usłyszeliśmy w odpowiedzi.

Przez cały dzień wolontariusze Fundacji Mam Marzenie starali się umilić czas czekającym na badania dzieciom oraz tym, które przebywają w klinice, jako jej pacjenci. O godz. 11:00 przyjechał BAJKOBUS Wrocławskiego Teatru Lalek. Po przedstawieniu aktorzy poświęcili swój cenny czas, aby dzieci mogły przywitać się z bohaterami przedstawionej bajki. Po ich odjeździe przenieśliśmy się do biblioteki w klinice, gdzie pod okiem artystki – plastyczki, Pani Olgi Daciuk-Czornomoz dzieci mogły zgłębiać tajniki mieszania barw, a na podkładach malarskich uwieczniały odbicia swoich dłoni i wszystkiego, czego tylko zapragnęły! Pani Olga poświęciła dzieciom mnóstwo czasu, a dzięki jej entuzjazmowi bardzo chętnie poddawały się one malowaniu buzi.

Po wielkim malowaniu nastąpił punkt kulminacyjny programu Dnia Marzeń. Pod czujnym okiem  Pani Olgi ogłosiliśmy odsłonięcie skrzynki i tablicy marzeń. Ich głównym przesłaniem jest hasło: „Pozwólmy dzieciom marzyć”. Ma ono bardzo jasny przekaz. Mówi, że dzieci noszą w swoich serduszkach skryte marzenia i to właśnie one powinny być spełniane przez wolontariuszy Fundacji Mam Marzenie.

Wyobraźnia dzieci jest unikalna i nie powinna być przez nikogo naruszana bądź niszczona. Inicjatorzy pomysłu – Fundacja Mam Marzenie, Just Word i Justyna Konarska, Tatr Akcji i Agata Skowrońska oraz Wrocławska Telewizja Internetowa Wro Export TV upatrują w niej nadzieję na odkrycie właśnie tych prawdziwych, dziecięcych marzeń. Każdy pacjent kliniki, kwalifikujący się do programu Fundacji Mam Marzenie, będzie mógł sam wyrazić swoje marzenie na kartce papieru i wrzucić je do skrzyneczki.

Tego dnia odwiedziły dzieci dwa zespoły taneczne: Pasa la vida, który dzięki pięknym strojom i płynnym ruchom przeniósł wszystkich do romantycznego świata flamenco. Kolejny zespół, Ellorien, który towarzyszy Fundacji Mam Marzenie bardzo często, przy okazji organizacji różnych wydarzeń dla dzieci, skocznie zatańczył w rytm muzyki irlandzkiej.

Po występach czas upłynął dzieciom na wspólnym malowaniu. Około godz. 16:00 przybył Pan Roman Szmit ze swoim latającym modelem oraz sprzętem do puszczania baniek. Dzieci z wielkim entuzjazmem wybiegły na plac zabaw przed kliniką, aby pobawić się razem z naszym gościem. Który podobnie, jak wymienione powyżej zespoły, towarzyszy akcjom Fundacji Mam Marzenie we Wrocławiu.

Podczas wszystkich atrakcji Bajarze odwiedzali kolejne oddziały kliniki, po to, aby żadne dzieci, nawet te, które nie mogły aktywnie uczestniczyć w III ODM, nie czuły się osamotnione i zapomniane. Rozdawali balony, dobre słowo, uśmiechy oraz ciasta, specjalnie upieczone przez wolontariuszy i Panią Krystynę Waśniewską (często wspierającą nasze akcje swoimi wspaniałymi wypiekami, bardzo cenionymi przez dzieci). Mamy nadzieję, że w ten sposób dzieci, które zmuszone były pozostać w salach szpitalnych, nie nudziły się i czuł, że nigdy o nich nie zapominamy.

Po badaniach dzieci mogły pojechać do Ogrodu Botanicznego, gdzie Wydział Zdrowia Urzędu Miejskiego zorganizował wiele atrakcji w ramach V Wrocławskich Dni Promocji Zdrowia, których częścią w tym roku został III Ogólnopolski Dzień Marzeń Fundacji Mam Marzenie.

Chcielibyśmy ogromnie podziękować wszystkim ludziom oraz instytucjom, bez których III Ogólnopolski Dzień Marzeń nie mógłby się we Wrocławiu odbyć:

💚 prof. Alicji Chybickiej, która po raz kolejny charytatywnie poświęciła swój czas, aby zadbać o dzieci
💚dr Kindze Potockiej badającej dzieci w gabinecie Domu Nadziei im. Jana Pawła II
💚dr Agnieszce Bacińskiej, badającej dzieci w gabinecie Domu Nadziei im. Jana Pawła II
💚Pani Grażynie Ptaszyńskiej
💚Pani Agnieszce Barburskiej
💚wszystkim Pracownikom Kliniki, bez których III Ogólnopolski Dzień Marzeń nie mógłby tak sprawnie przebiegać
💚Studentom Koła Naukowego Akademii Medycznej, którzy zgłosili się, aby pomóc w akcji badania dzieci, chociaż w przeddzień wrócili z corocznej akcji badania dzieci w Kotlinie Kłodzkiej:
💚Pani Katarzynie Świątko, Panu Łukaszowi Ziętkowi, Pani Aleksandrze Skórze, Pani Agnieszce Junce, Panu Maciejowi Brzyszczowi, Pani Justynie Ruchale, Panu Damianowi Siwickiemu
💚Panu Bogdanowi Tompolowi, który już po raz kolejny pomógł w sprawnym przeprowadzeniu akcji FMM w bibliotece kliniki i fotografował akcję
💚firmie MASPEX, w których imieniu Pani Monika Sidor-Poniatowska zapewniła dzieciom kakao oraz soczki
💚 Wrocławskiemu Teatrowi Lalek, a przede wszystkim wspaniałej obsadzie BAJKOBUSU, która umożliwiła dzieciom obejrzenie bajki
💚Pani Oldze Daciuk-Czornomoz, która pomogła w realizacji pomysłu stworzenia dla pacjentów kliniki Tablicy Marzeń i Skrzyneczki Marzeń oraz poświęciła swój czas, aby wraz z dziećmi malować
💚Just Word  Justynie Konarskiej za ufundowanie Tablicy i Skrzyneczki Marzeń
💚Teatrowi Akcji i Agacie Skowrońskiej za pomoc przy organizacji III ODM oraz zapewnienie książeczek dzieciom
💚 Wrocławskiej Telewizji Internetowej Wro Export TV – za pomoc w organizacji III ODM i realizacji akcji „Pozwólmy Dzieciom Marzyć”
💚Panu Romanowi Szmitowi za pomoc po raz kolejny w zapewnieniu dzieciom chwil niepohamowanej radości
💚 Pizzy Hut za to, że po raz kolejny zadbała, aby personel medyczny i wolontariusze FMM mogli otrzymać posiłek podczas III ODM
💚 wspaniałe wypieki, bardzo smakujące dzieciom
💚 Pani Krystynie Waśniewskiej za jej wspaniałe wypieki, bardzo smakujące dzieciom
💚Wydziałowi Zdrowia Urzędu Miejskiego we Wrocławiu, który włączył III Ogólnopolski Dzień Marzeń do obchodów V Wrocławskich Dni Promocji Zdrowia i zapewnił finansowanie badań przez 2 gabinety lekarskie